Przedsiębiorstwo przyjazne
środowisku i ludziom

Propagujemy wprowadzania do gospodarki energetycznej grupy przedsiębiorstw Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. odnawialnych źródeł energii jak fotowoltaika, solary, energia wiatrowa,
małe elektrownie wodne, w myśl hasła
"Przedsiębiorstwo przyjazne środowisku i ludziom".

Zarządzanie infrastrukturą
cieplno-energetyczną

W ramach Grupy Kapitałowej Górnośląskiego Przedsiębiorstwa
Wodociągów S.A, inicjujemy wykorzystanie najnowocześniejszych rozwiązań
w gospodarce energią.

Działamy zgodnie
z najwyższymi wymaganiami

Działamy zgodnie z najwyższymi wymaganiami etycznymi biznesu,
w oparciu o współpracę w profesjonalnym zespole zapewniając usługi
o najwyższym standardzie spełniającym wszelkie kryteria poprawności
i zgodności z przepisami prawa i obowiązującymi standardami.

Energia odnawialna
- turbiny wiatrowe

Propagujemy zwiększanie udziału w bilansie energetycznym energii ze źródeł odnawialnycj jak na przykład turbiny wiatrowe. To urządzenia generujące energię elektryczną z wiatru. Energia obrotowa wirnika przekazywana jest do generatora, który zamienia ją w prąd elektryczny, a następnie przesyła do odbiorników prądu lub gromadzi nadwyżki w akumulatorach. W ten sposób tworzony jest prąd bez zużywania zasobów naturalnych – energia kinetyczna wiatru zamieniana jest na energię elektryczną.

Odzysk energii

Odzysk energii poprzez termiczną obróbkę odpadów z równoczesnym produkowaniem energii do celów wytwarzania elektryczności, pary wodnej lub na potrzeby ogrzewania. Odzysk energii jest szczególnie wskazany w przypadku zmieszanych i/lub zanieczyszczonych frakcji odpadów. Możliwa jest również produkcja paliw alternatywnych z odpadów, dzięki czemu oszczędzamy kopalne surowce energetyczne.

Ekocentrum zostało utworzone w ramach projektu: Stworzenie Parku Technologicznego EkoEnergia - Woda – Bezpieczeństwo z siedzibą w Katowicach i Terenowym Centrum Badawczym w Goczałkowicach-Zdroju

Ekocentrum jest położone w południowej części województwa śląskiego. Znajduje się tuż nad zaporą Jeziora Goczałkowickiego w bliskiej odległości od następujących ośrodków miejskich:

 • Kraków 100 km
 • Oświęcim 25 km
 • Cieszyn 40 km
 • Katowice 40 km
 • Bielsko-Biała 18 km
 • Wisła-Uzdrowisko 50 km
 • Pszczyna 4 km.

Budynek Ekocentrum cechuje dobra infrastruktura dojazdowa. Posiada asfaltową drogę, odśnieżaną w okresie zimowym. Wyróżnia je dogodne położenie Goczałkowic-Zdroju na szlaku komunikacyjnym, zarówno kolejowym jak i drogowym. Droga kolejowa A1 łączy Katowice, Bielsko-Białą, Wisłę Uzdrowisko i Cieszyn, zapewniając sprawne połączenie z ważniejszymi ośrodkami przemysłowymi oraz wypoczynkowymi. Przez Gminę Goczałkowice przebiega droga krajowa nr 1 łącząca stolicę i inne rejony Polski z południem Europy. Równolegle biegnie międzynarodowa linia kolejowa Warszawa - Wiedeń.

Ekocentrum jest wyposażone w dwie klimatyzowane sale konferencyjne (dla 50 i dla 30 osób) zlokalizowane na najwyższej kondygnacji, z której rozciąga się malownicza panorama okolicy. Obydwie sale wyposażone są w sprzęt multimedialny oraz zaplecze kuchenne. Budynek wyposażony jest w windę wjeżdżającą na widokowy taras.

Do dyspozycji jest 5 nowoczesnych pomieszczeń biurowych, mogących służyć jako pomieszczenia laboratoryjne. Budynek posiada obszerne pomieszczenie socjalne z aneksem kuchennym na parterze. Obiekt może być przeznaczony dla grup zorganizowanych ze wskazaniem na grupy szkoleniowe.

Ekocentrum staje się mocnym punktem szkoleniowo – konferencyjnym na terenie południowej Polski. Sale konferencyjne będą w pełni wykorzystane podczas organizowanych konferencji, wyjazdów firmowych, szkoleń, bankietów firmowych. Położone jest nad samym Jeziorem Goczałkowickim, przy zaporze. Sąsiaduje z największym zakładem uzdatniania wody na południu Polski. Atrakcyjne otoczenie: Gospodarstwo Rybackie w Łące, Port Jachtowy w Wiśle Wielkiej.

PARTNERZY EKOCENTRUM

 1. Śląski Klaster Wodny
 2. Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A.
 3. Uniwersytet Śląski w Katowicach
 4. POIG ZiZoZap
 5. Gmina Goczałkowice-Zdrój
 6. Powiat Pszczyna
 7. Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN
 8. Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych
 9. RZGW w Gliwicach
 10. EcoClima Serwis
 11. LGR Żabi Kraj
 12. WASKO S.A.
 13. COIG S.A.
 14. Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum
 15. Park Przemysłowy Euro-Centrum
 16. Stowarzyszenie Krajowego Forum Parków Przemysłowych i Parków Technologicznych
 17. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Ekocentrum – Centrum Badawczo-Edukacyjne

 • organizowanie konferencji naukowych
 • szkolenie dzieci i młodzieży z zakresu Ekologii
 • prowadzenie badań z zakresu bezpieczeństwa hydrologicznego i przeciwpowodziowego
 • podnoszenie świadomości ekologicznej – NATURA 2000
 • prowadzenie badań naukowych z zakresu bezpieczeństwa ujęć wody pitnej
 • prowadzenie badań z zakresu rybostanu zbiornika